Kullanıcı
Parola
Duyurular >> CANSUYU İSTİYORUZ

 Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, esnaf ve sanatkarların ekonomik dalgalanmalardan olumsuz yönde en çok etkilenen kesim olduğunu söyledi.

Yançıl, esnaf ve sanatkarların az sermayesi ve her geçen gün çevresinde yükselen AVM ve zincir marketlerle baş etmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Esnaf ve sanatkarlar ekonomik dalgalanmadan da en çok olumsuz etkilenen kesim oluyor. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için diğer kesimlere olduğu gibi esnafa da can suyu kredisi verilmeli” dedi

Esnafa nefes aldıran sıfır faizli can suyu kredisinin en son 10 yıl önce verildiğini hatırlatan Yançıl, “Esnaf ve sanatkarlar, ekonominin can damarı olarak ekonomideki dalgalanmalardan en çabuk ve en çok etkilenen kesim oluyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında esnafa özel bir tarife olmaması, birçok kalemde ödenen vergiler, çevresinde yan yana açılan zincir marketler gibi birçok nedenle baş etmeye çalışıyor. Dolayısıyla nakit sıkıntısı, gün sonunda elde etmesi gereken kazancı sağlayamıyorlar. Bu da esnafa ekonomik bir dalgalanmada olumsuz etkinin direkt yansımasına neden oluyor” dedi.

“KORUMA KALKANINA İHTİYAÇ VAR”

Esnaf ve sanatkarların ekonomik sıkıntıların yanı sıra gelişen teknolojik büyümeye de ayak uydurmakta zorlandığını dile getiren Hasan Yançıl, “Esnaf ve sanatkarlar tüm bu sorunlarla baş etmeye çalışırken özellikle şu dönemde verilecek bir can suyu kredisi esnafı büyük oranda rahatlatır. Sıfır faizli ve ilk 6 ay ödemesiz uzun vadeli can suyu kredisi en son 2008 yılında verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni pakette bu yönde atılacak bir adım esnaf ve sanatkarımıza adeta koruma kalkanı olacak” diye konuştu.

“KARA LİSTE SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Yançıl, açıklamasında Esnafın krediye ulaşmada kara liste sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Esnafın krediye yönelik sorunlarından birisi de kara liste. Esnaf krediye kolayca ulaşamıyor çünkü bunun en önemli nedeni kara liste. Sicil affının uygulanması ile kredi imkanlarından faydalanan esnaf kendisi rahat ettiğinde ekonomi de vatandaş da rahat eder. Tüm bankaların uymak zorunda olacağı etkin bir sicil affı yasası çıkartılmalı. Çünkü mali sicilinden dolayı, borcu olmayan esnafın kredi imkanlarından yararlanamaması haksızlık da büyümesine ihtiyacı var” diye konuştu. 

Adres: Hasanbaba Çarşısı Kat:2 No:310 Balıkesir / Türkiye
Tel: (266) 241 02 19
Faks: (266) 239 33 63